Učestalo klađenje i igranje igara na sreću dovodi do iskustva dobitaka, što dovodi do većih apetita igrača koji povećavaju svoje uloge. U tim godinama to se najčešće postiže zajedničkim ulaganjem vršnjaka, trošenjem džeparca na kladionice, informisanjem o „sistemima“ i dojavama i njihovim proučavanjem. Osjećaj da mogu kontrolisati ishod igre i povremeni dobici otvaraju interesovanje i vode ih u uključivanje u druge igre.
Ne možemo odmah reći da li će neko postati patološki kockar. Zavisnost od kocke se razvija postepeno, a osoba obično i ne primjećuje da je problem nastao.
Ono što možemo da uradimo jeste da obratimo pažnju na društvo adolescenta (adolescenti koji zadovoljavaju kriterijume za problematično kockanje vrlo često i imaju prijatelje koji se kockaju). Pojedine internet igre su slične ili iste igrama na sreću dostupnim u kockarnicama i često predstavljaju jedan od koraka na putu ka razvijanju problematičnog ili patološkog kockanja. Kao što je već rečeno, kod mladih je kockanje najčešće način da se prevaziđe dosada i potreba za zabavom. Informišite se o načinu provođenja vremena mlade osobe i njegovih vršnjaka, informišite se o samom problemu, konsultujte stručnjake, budite otvoreni i ponudite druge sadržaje za provođenje slobodnog vremena.
STOP KOCKANJU!